Прочетен: 270 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 21.10.2023 14:15
Конференциите като тази са крайпътни камъни за науката – те поставят срокове и помагат да се уточни направлението: от дискусиите и от примера на колегите се появяват нови идеи, човек научава за нови методи, нови резултати, които още дори не са публикувани, а са само намек на някоя фигура, за нови бази данни и инструменти – програмни или „истински“ (като многократно споменатата VIRCAM).
Следващата конференция, свързана с обзори ще се проведе пак тук в ЕСО, през януари догодина и ще е посветена на подготовката за „лавината“ от данни, които ще ни потопят след като обсерваторията Рубин започне работа: https://www.eso.org/sci/meetings/2024/lsst.html
Аз участвам в подготовката ѝ, но по-важно – от слушането на докладите и от разговорите с колегите през миналата седмица се появи идея какво да представя: нещо което е едновременно наука и е свързано със служебните ми задължения към обсерваторията. Следващите два-три месеца ще бъдат заети с усилна подготовка – защото конференциите не са само разходка до някъде и интересни разговори за наука в течение на пет дни, а са предимно и най-вече много-много предварителна подготовка, която може да отнеме не само месеци, а и години, докато се получи до нещо, заслужаващо да се представя.
За мен беше важно напомнянето и срещата с организаторите на една друга конференция за калибровки – по средата на следващата година. За там вече съм почти готов с материал за представяне (това е проект, който отне 3-4 г. на мен и още половин дузина колеги и колежки), но за съжаление тя е в Щатите. Обаче главната организаторка, въпреки че работи в американски институт, е европейка и си дава сметка, че има много такива като мен, за които ваденето на американска виза е нещо повече от петнадесет минутно усилие да се попълнят няколко формуляра; предвидила е хибриден формат и доклади ще могат да се изнасят дистанционно.
Междуврeменно станаха достъпни материалите от сегашната ни конферeнция:
- канал в youtube със записи на повечето доклади:
https://www.youtube.com/@WFIS_at_ESO
- сборник с описания на почти всички обзори, за които стана дума и с абстрактите на докладите:
https://www.eso.org/sci/activities/docs/WFIS_Abstract_Booklet.pdf
Преди 10-15 г. щяхме да направим пълноценна книга, примерно като тази:
https://www.amazon.com/Groups-Galaxies-Nearby-Universe-Astrophysics/dp/3642090265/ref=sr_1_5?crid=2IASU35EBZ1O4&keywords=Ivanov+saviane&qid=1697885058&sprefix=ivanov+saviane%2Caps%2C168&sr=8-5
Но времената се промениха и от хартиени, преминахме към електронни издания и видеозаписи.
Някой по-интересни доклади, избрани съвсем неслучайно да включват обзорите, в които съм взел участие, както и моя собствен доклад:
https://www.youtube.com/watch?v=fXyWng_AUo0
https://www.youtube.com/watch?v=s1Yn-DyH9MQ
https://www.youtube.com/watch?v=c1GTSCHSa6I
https://www.youtube.com/watch?v=vfvk64du9Bk
За да бъда честен: това е научна конференция и разбира се, нещата не са изложени на популярен език и освен това са на английски.
„Жилищно пространство в космоса“ – лекци...
Покръстване на извънземни или как таблои...